Logo

Konečne aj na európskom tróne

All Blacks – novozélandská ragbyová pýcha

Juraj Mokrý - rozhodca svetového formátu

Z detského domova až do reprezentácie

Svetu vládli dva razy, no Európu dobyli až na piaty pokus

Hádzanári Španielska to dokázali. Po štyroch neúspešných finálových pokusoch sa im na piaty pokus predsa len podarilo uspieť. V Chorvátsku sa stali v januári majstrami Európy a konečne mohli znovu zažívať opojný pocit víťazstva na veľkom turnaji. Naposledy si ho takto vychutnávali v domácom prostredí pred piatimi rokmi, keď vo finále svetového šampionátu na domácej palubovke v Barcelone rozdrvili Dánsko 35:19. Najväčšími favoritmi pred štartom kontinentálnych majstrovstiev v Chorvátsku neboli, viac sa verilo úradujúcim svetovým šampiónom Francúzom či niektorému severskému tímu. Tím z Pyrenejského polostrova však čiernu európsku sériu konečne uťal a vystúpil na najvyšší stupeň.

Na zlatej ceste museli Španieli riešiť viaceré prekážky. Napríklad komplikácie so zraneným brankárom Vargasom, no z talóna vytiahli nestarnúceho Arpáda Sterbika, ktorý ich priviedol na vrchol. „Môže to byť bláznivý príbeh, aký dokáže napísať len šport. Príbeh sklamania a bolesti na jednej strane a príbeh prekvapenia na tej druhej. Na majstrovstvách Európy sa dostanete do dvoch zápasov za tri dni a získate trofej alebo medailu,“ vyhlásil pred semifinále s Francúzskom dirigent španielskej obrany Viran Morros.

Keď to hovoril, ešte nemohol tušiť, čo sa naozaj stane. O niekoľko hodín jeho slová nabrali na vážnosti a dôležitosti. Hviezda tímu, brankárska jednotka Gonzalo Perez de Vargas, utrpel zranenie kolena v rozhodujúcom súboji s Nemeckom, v ktorom si Španieli vybojovali postup do semifinále. Brankár FC Barcelona musel z hry von a jeho miesto zaujal gólman Paríža Saint Germain Rodrigo Corrales. Presne v deň svojich 27. narodenín.

Španieli museli vyriešiť dilemu, koho povolajú ako náhradu za Vargasa. „Naši lekári sa museli rozhodnúť. Nemohli sme riskovať vážnejšie zranenie Vargasa,“ povedal tréner Jordi Ribera. Napokon vytočili číslo a na druhej strane sa ozval Arpád Sterbik. Skúsený 38-ročný brankár, ktorý má španielske občianstvo, hoci má korene v Maďarsku i v Srbsku.

Ten okamžite nabral smer Chorvátsko a o pár hodín už sedel v kabíne so španielskymi spoluhráčmi v Záhrebe. Sterbik pritom po výhre v Lige majstrov v sezóne 2016/2017 oznámil ukončenie reprezentačnej kariéry. Majster sveta z roku 2013 a strieborný medailista z majstrovstiev Európy 2016 nastúpil na svoje posledné súboje v kvalifikačných zápasoch proti Rakúsku, keď bol Vargas zranený.

„Viem, že Arpád je veľmi dobrý. Som rád, že môžem byť v tíme s dvoma najlepšími svetovými brankármi,“ povedal gólman Corrales, keď sa Sterbik pripojil k tímu. „Chceme sa domov vrátiť s medailou a na to potrebujeme dvoch špičkových gólmanov,“ uvedomoval si Morros. „S Arpádom sme sa stali majstrami sveta, stále to je jeden z najlepších brankárov. My poznáme jeho, on pozná nás. Nebola potrebná žiadna adaptácia s tímom,“ doplnil.

Rodák zo Srbska Sterbik začal svoju profesionálnu kariéru v maďarskom Veszpréme a kým si v roku 2004 obliekol dres Španielska, získal tri tituly v Lige majstrov s Cudad Real. V roku 2012 zmenil dres a zamieril do FC Barcelona, o dva roky sa presunul do macedónskeho Vardaru Skopje a v katalánskom tíme ho nahradil práve Gonzalo Perez de Vargas. Po triumfe v Champions League s Vardarom sa Sterbik pred touto sezónou vrátil tam, kde svoju kariéru rozbehol – do Veszprému.

„Neexistuje lepší brankár ako Arpád v súbojoch jeden na jedného. Vieme, že nám môže pomôcť,“ uviedol Gedeon Guardiola. „V zápasoch, ako je semifinále európskeho šampionátu, potrebujete výborných brankárov. Až 50 percent úspechu tímu sú kvalitní gólmani. Bez ohľadu na to, či tam je Gonzalo, Rodrigo alebo Arpád. Všetci spĺňajú tieto parametre,“ dodal univerzál Julen Aguinagalde. V semifinále Španieli šokovali favorizovaných Francúzov a vo finále si poradili so Švédskom 29:23 a získali tak svoj prvý titul kontinentálneho šampióna.

Pritom aj tentoraz to v polčase ešte na triumf behavých Španielov nevyzeralo. Švédi mali pred druhým polčasom k dobru dva góly, viedli 14:12. „A mohli sme aj viac. Verili sme si, no potom sme spadli do španielskej pasce. Začali oveľa lepšie brániť a od začiatku nás deptali rýchlymi gólmi, až všetko otočili,“ smútil švédsky reprezentant Mikael Appelgren.

Dosť bolo smoly

Španieli aj vďaka šikovnej taktike konečne prekonali smolu z finálových zápasov, v štyroch predchádzajúcich účastiach totiž ťahali za kratší koniec. K titulu ich priviedol ostrieľaný trénerský mág Jordi Ribera, ktorý predtým viedol Brazíliu. Po olympijských hrách v Riu de Janeiro prikývol na ponuku rodného Španielska a 65-ročný kouč získal so svojou krajinou prvú veľkú trofej. „Môžeme byť nesmierne hrdí na to, čo sme dokázali. Je to obrovský úspech pre celé Španielsko,“ vyhlásil Ribera, ktorý vyzdvihol aj prínos Arpáda Sterbika.

Ten na posledný rok len tak ľahko nezabudne. Veď sa tešil z triumfu v Lige majstrov, z prvenstva na európskom šampionáte a stal sa najlepším svetovým hádzanárom roka 2017. „Som veľmi šťastný za seba i španielsku hádzanú. Je to historický úspech pre Španielsko. Niektorí hráči, ktorí sú na konci kariéry rovnako ako ja, si to zaslúžili vyhrať. Ak ma bude národný tím potrebovať, vždy budem pripravený pomôcť. Nie som síce najmladší, ale vždy budem dostupný,“ vyhlásil Sterbik, ktorý získal ešte v drese Juhoslávie dve bronzové medaily na majstrovstvách sveta (1999, 2001) a v drese Španielska okrem posledného zlata z Európy má v zbierke striebro z ME (2016) a z majstrovstiev sveta zlato (2013) a bronz (2011).

miba, foto: Getty Images

Španieli vo finále ME

1996: Rusko – Španielsko 23:22

1998: Švédsko – Španielsko 25:23

2006: Francúzsko – Španielsko 31:23

2016: Nemecko – Španielsko 24:17

2018: Švédsko – Španielsko 23:29